Urodowe laboratorium,  Zioła i suplementy

Syrop z mniszka lekarskiego – poznaj sprawdzony przepis

Witajcie!

Łąki umajone to idealny czas na zbiory wielu kwitnących ziół. Zielarze oraz fani ziół mogą zbierać skąpane w słońcu dojrzałe koszyczki kwiatów mniszka lekarskiego.

W tym miesiącu są idealne do zbiorów, ponieważ ich płatki nie posiadają goryczy. Z tego powodu właśnie przygotowałam prosty i od lat znany przepis na syrop z mniszka lekarskiego.

Reakcja mojego taty, gdy zobaczył zażółcone łąki 🙂
Warto wybierać do zbiorów ziół tereny czyste czyt. z dala od miasta i zanieczyszczeń.

Sprawdzony przepis na syrop z mniszka

Syrop ze znanego wszystkim zółtego kwiatu kojarzy mi się z dzieciństwem i z tradycją. Kiedy to na wsi zbieraliśmy go całą rodziną do kosza wiklinowego. Babcia Ziucia zna stare i sprawdzone przepisy na wszelkie receptury ziołowe i to właśnie ona zawsze kierowała mnie jak mądrze wykorzystywać zioła.

Mniszek lekarski to przede wszystkim naturalny lek na wszelkiego rodzaju kaszel oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Działa pozytywnie także na nasz cały układ trawienny oraz nerwowy, ale także:

  • wpływa osłonowo na wątrobę;
  • oczyszcza i poprawia kondycję skóry;
  • pomaga rozpuszczać kamienie żółciowe;
  • mniszek stosowany jest jako środek moczopędny

W przypadku tego przepisu naturalnym konserwantem będzie cukier biały, jednak można go zamienić na zdrowszy odpowiednik typu cukier trzcinowy, erytrol czy choćby sam miód (propocje jednak będą inne).

  1. Potrzebne nam będą

2. Na blat lub papier wysypać kwiatki mniszka luzem ( w ten czas wyniosą się możliwe robaki ).

Kwiaty mniszka lekarskiego farbują na zółto, możesz założyć rękawiczki jednak bez nich zbiera się łatwiej 😉 Farba schodzi po umyciu rąk wodą z mydłem.

3. Kwiaty w garnku nie będą całe zakryte wodą. W czasie gotowania należy przykryć je przykrywką, aby woda nie wyparowała.

4. Na drugi dzień cedzimy kwiaty przez sitko lub jak kto woli przez gazę.

5.

6. Końcowy efekt to 4 pełne słoiczki gęstego syropu/miodu z mniszka

SMACZNEGO I NA ZDROWIE 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *