Pielęgnacja naturalna,  Zioła i suplementy

AROMATERAPIA czyli inhalacje parowe olejkami eterycznymi

Witajcie!

Trudno na ulicy spotkać kogoś, kto w z powodu jesiennej aury nie kaszle i nie pociąga nosem. Niestety jesień i zima już nierozerwalnie kojarzą się z ciągle nawracającymi infekcjami. Zamiast jednak od razu sięgać po leki, warto spróbować bardziej naturalnych sposobów na walkę z chorobą. Pomocne mogą okazać się olejki eteryczne.

Jak widzicie na zdjęciu tytułowym, olejki eteryczne nie są mi obce, ponieważ pomagają mi na różne schorzenia: uspakajają, łagodzą bóle mięśni czy działają na kaszel czy katar. Jak się okazuje aromaterapia nie wpływa pozytywnie tylko na zdrowie fizyczne, ale również emocjonalne.

Kiedy w średniowieczu przez Anglię przetaczała się epidemia cholery, ominęła jedno miasteczko. Stało się tak, gdyż wszyscy jego mieszkańcy trudnili się uprawą i destylacją lawendy. Przypadek? Nie sądzę. 😉

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to substancje zapachowe, które są pozyskiwane z różnych części roślin – łodyg, nasion, korzeni i kwiatów. Ich właściwości wykorzystywane są już od 5 tys. lat, początkowo w Indiach, Egipcie i Macedonii, a z czasem na całym świecie. Aromaterapia znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie naturalnej.

Olejki eteryczne pozyskiwane z części roślin

Leczenie zapachem

Lotne cząstki związków aromatycznych za pomocą receptorów węchowych w błonie śluzowej nosa docierają do mózgu, gdzie oddziałują na połączenia nerwowe odpowiedzialne m.in. za aktywność mięśniową, przekazywanie sygnałów bólowych czy układ oddechowy. Odpowiednio dobrane zapachy poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych mogą wywołać stan uspokojenia lub euforii.

Formy aromaterapii

Wbrew pozorom leczenie zapachem nie oddziałuje na zdrowie jedynie przez nos. Substancje czynne olejków wchłaniane są przez skórę i rozprowadzane po całym organizmie, wpływają więc na różne organy i narządy wewnętrzne. 

Aromaterapię rozmaitych dolegliwości olejkami eterycznymi z roślin i owoców można prowadzić w różnych formach:

  • Inhalacje (olejkiem można skropić materiał lub rozpylić go w pomieszczeniu). Moim sposobem na nawilżone powietrze oraz rozpylanie olejków eterycznych w pomieszczeniu jest tzw. dyfuzor. Odkąd jest ze mną w domu, zasypiam spokojnie bez zatkanego nosa, a jego opływowy ciekawy wygląd przyciąga zainteresowanie gości w domu. Nazywam go ” lampą Alladyna” 🙂 , ponieważ zmienia również kolory( posiada 7 diod LEDowych). Drewniany rozpylacz olejków eterycznych jest zasilany przez złącze USB i służy mi już drugi rok.
Jeśli chcecie zamówić taki dyfuzor zapraszam tutaj, koszt to ok 100zł, w promocji widziałam nawet za 60zł
  • Masaże – w zależności od stosowanych olejków mogą one mieć działanie relaksujące, wzmacniające lub pobudzające. W aromaterapii można stosować każdy rodzaj masażu. Używa się do nich mieszanek olejków eterycznych rozpuszczonych w nośniku, jakim najczęściej jest olej roślinny . Zazwyczaj powodują odprężenie, rozluźnienie oraz ulgę w bólu.
Olejki eteryczne dodawane są do olejków bazowych w czasie masażu, aby wzmocnić ich działanie
  • Kąpiele aromaterapeutyczne – w tym wypadku na działanie olejku wpływa temperatura wody. Ciepła woda rozszerza pory i rozluźnia mięśnie, dzięki temu olejki są łatwiej wchłaniane przez skórę i przedostają się do układu krążenia. W zależności od stosowanego olejku kąpiel może być orzeźwiająca, relaksująca lub oczyszczająca. Aromaterapeutyczne seanse w wannie zalecane są w stresie, zmęczeniu, bezsenności, w infekcjach dróg oddechowych i bólach mięśniowych.
  • Kompresy – zimne lub ciepłe. Do wody trzeba dodać parę kropel olejku, następnie namoczyć bawełnianą ściereczkę i przyłożyć do chorego miejsca. Kompresy ciepłe pomocne są w artretyzmie, bólach mięśniowych, menstruacyjnych oraz stanach zapalnych skóry. Kompresy zimne należy stosować przy bólach głowy, stanach napięciowych oraz siniakach.

Jakie olejki warto mieć w domu?

Olejki eteryczne , te które na opakowaniu mają “100%” to czyste wyciągi z roślin bez żadnych dodatków, które możemy bez obaw stosować na skórę i doustnie.

Olejki zapachowe i kompozycje zapachowe to z kolei mieszanki olejków naturalnych z utrwalaczami i innymi wypełniaczami, które nadają się tylko do aromatyzowania pomieszczeń, sprzątania i prania.

WAŻNE! Olejki z białą nakrętką są całkowicie naturalne.

A oto zestawienie moich ulubionych olejków eterycznych, których używam nie tylko na sezon jesień-zima:

Olejek z drzewka herbacianego (Tea tree Oil)

Melaleuca Alternifolia Leaf Oil jest jednym z nielicznych olejków eterycznych, które można stosować bezpośrednio na skórę, bez wcześniejszego rozcieńczenia go. Olejek wg mnie najbardziej rozpowszechniony ze względu na jego szerokie zastosowanie zewnętrzne jak i wewnętrzne. Ma przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dzięki temu może być skutecznym środkiem wspomagającym leczenie różnego rodzaju infekcji, na które zapadamy w okresie jesienno-zimowym.

Badania mikrobiologiczne wykazały, że olejek z drzewa herbacianego niszczy wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, w tym bakterie odpowiedzialne za choroby dróg oddechowych. Dlatego też inhalacje z wykorzystaniem tego olejku polecane są przy zapaleniu zatok, chorobach gardła, czy też uciążliwym kaszlu.

Polecany jest:

  • przy problemach skórnych (trądzik, zmiany skórne ropne) tylko punktowo! Olejek bez rozcieńczenia może podrażnić skórę.
  • przy problemach jamy ustnej i paradontozie (kilka kropli olejku zaaplikuj na patyczek kosmetyczny i przykładaj w miejsce bolące)
  • przy infekcjach i chorobach górnych dróg oddechowych( katar, kaszel-inhalacje)
  • przeciwko owadom ( smaruj miejsce po ukąszeniu jak i przed)
  • do pielęgnacji stóp (W przypadku grzybicy stóp smaruj codziennie olejkiem chorobowo zmienione miejsce. W przypadku, gdy olejek podrażnia skórę, należy rozcieńczyć go w ciepłej wodzie i dopiero wtedy przykładać na skórę)
  • do prania jako środek odkażający, np. dziecięce pieluszki lub dla zapachu zamiast płynu do płukania dodaj 5 kropli olejku.

Olejek eteryczny lawendowy (Lavandula angustifolia)

Olejek eteryczny lawendowy cieszy się sympatią osób zmagających się z problemami z zasypianiem, ale jego wpływ na ludzki organizm jest bardzo wszechstronny. Warto wiedzieć, że jest on jednym z najbezpieczniejszych w użyciu olejków eterycznych i można go również stosować bezpośrednio na skórę.

Zastosowanie olejku lawendowego:

  • Olejek lawendowy ma bardzo korzystny wpływ na ogólne samopoczucie i nastrój. Osoby, które otaczają się zapachem tej rośliny są spokojniejsze i wyciszone ( można skropić olejkiem lawendowym pościel pod którą się śpi lub robić inhalacje).
  • Ból głowy może być spowodowany wieloma czynnikami, a migreny jak wiem są najgorsze. Lawenda jest znanym środkiem przeciwspazmatycznym i przeciwbólowym (wdychanie olejku lawendowego przez zaledwie piętnaście minut może znacznie zmniejszyć nasilenie migreny).
  • Stosowany w leczeniu ran i niewielkich otarć od stuleci. Zabija zarazki, zmniejsza obrzęki, wspomaga gojenie i zmniejsza blizny (smaruj nim bezpośrednio skórę).

Olejek sosnowy (Pinus Sylvestris Oil)

Olejek sosnowy jest idealny do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych i zatok. Ma silne działanie wykrztuśne, łagodzi uporczywy kaszel i katar, ułatwia oddychanie, oczyszcza zatoki, zwalcza uczucie zatkanego nosa.

Stosowany najczęściej do inhalacji, kąpieli aromaterapeutycznych, do masażu oraz do aromatyzacji powietrza.

Olejek pichtowy (Abies Sibirica Oil)

Ten olejek często łącze z sosnowym, z uwagi na podobne działanie: skutecznie łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Wykazuje on silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, oczyszcza organizm z toksycznych substancji, oraz łagodzi objawy choroby reumatycznej.

Zastosowanie olejku pichtowego :

  • masaż klasyczny, masaż leczniczy całego ciała (rozcieńczyć w naturalnym oleju bazowym) ,
  • aromatyzacja powietrza – kominek zapachowy, dyfuzor, rozpylacz w sprayu,
  • inhalacja – w przypadku kataru lub kaszlu należy dodać kilka kropli do ciepłej wody i wdychać opary; można również nasączyć chusteczki higieniczne),
  • kąpiel – dodanie kilku kropli do wanny rozluźni napięte mięśnie,
  • moczenie stóp i dłoni – skuteczny w walce grzybicy międzypalcowej.

Olej wrotyczowy (Tanacetum Vulgare Oil)

Jak się domyślacie jest to jeden z moich ulubionych olejków, ponieważ jego działanie jest bardzo skuteczne. Olejek firmy Herbapol, bo tylko tam mogę nabyć 100% olejek z wrotyczu, posiada silnie kamforowy zapach(nie wszystkim może odpowiadać) i należy stosować go dość ostrożnie.

Producent zaleca stosować go tylko do do aromatyzowania powietrza, ja jednak z uwagi na jego szerokie pole działania używam go również:

  • Do smarowania skóry trądzikowej (punktowo działa rewelacyjnie!) Mnie nie podrażnił ani razu.
  • Działa jako najskuteczniejszy odstraszacz kleszczy oraz komarów. Olejek eteryczny z wrotyczu działa jak repelent, można go aplikować punktowo na skórę. Żadna menda nie siądzie 😀 !
  • Kiedy ból wkradnie się gdziekolwiek(całe ciało) dodaję kilka kropli olejku eterycznego do oleju bazowego, ponieważ wrotycz posiada silne właściwości przeciwzapalne.

Gdzie kupić olejki eteryczne i jaką firmę wybrać?

Zapraszam Was do zapoznania się z jakże szeroką ofertą olejków eterycznych. Sprawdzone firmy przetestowane prze mnie to: Profarm, Etja czy Naturalne Aromaty . Największy wybór znajdziecie stacjonarnie w sklepach zielarskich jak i w Internecie(w zakładce sklep). Ceny olejków eterycznych wahają się od 5 do 20złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *