Zioła i suplementy
Dla wielu takich jak ja, wiedza o alternatywnych metodach leczenia może być niezastąpioną skarbnicą wiedzy. Uczmy się więc razem, dzielmy się nawzajem informacjami na temat fitoterapii i innych metod leczenia naturalnego. Wyszukuję niezwykle cenne dla zdrowia i urody zioła oraz suplementy, które sama stosuję na co dzień.-
Witajcie, Kurkuma, imbir, cebula, czosnek, chrzan i chili znacie na pewno. To chyba najbardziej znane warzywa przyspieszające nasze krążenie krwi, które stosujemy w swojej kuchni (zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym). Świetnie rozgrzewają, dodają wigoru, a przede wszystkim walczą skutecznie z różnymi rodzajami infekcji, z którymi spotykamy się na co dzień. Wymienione naturalne komponenty połączyć możemy w jedną całość – leczniczą, starą i sprawdzoną od lat miksturę ziołową. Pewnie, że możemy iść do apteki po tzw. leki gotowe, które wyparły np. zapomniane leki recepturowe (kiedyś były bardzo popularne w aptekach). Na potrzeby własne możemy sami w domu przyrządzić doskonałe leki recepturowe z dostępnych powszechnie składników (bez zbędnych wypełniaczy, które mają leki z…
-
Witajcie! Tematu konopi jeszcze nie poruszałam na moim blogu, a jest to roślina jak się okazuje stosowana już od zarania dziejów. Stosowana była jako skuteczny środek na wiele dolegliwości. Musimy na początku wyjaśnić, że nie będzie dziś o marihuanie, która nie jest przecież legalna w Polsce. Konopia siewna (Cannabis sativa) to podgatunek konopi, która różni się nieco wyglądem od tej indyjskiej. Konopie siewne w przeciwieństwie do marihuany prawie nie zawierają substancji narkotycznej THC, dlatego nie można się nimi odurzać. Dopuszczalne jest bardzo niskie stężenie 0,1% do 0,2% THC. Ich sekretnym składnikiem jest kannabidiol (CBD), który posiada silne właściwości terapeutyczne. Jakie, zaraz się dowiecie. CBD, co to takiego? Najpopularniejszym olejkiem pozyskiwanym…
-
Witajcie! Latem naturalnie odczuwamy znacznie większe pragnienie niż zwykle, łatwiej także o odwodnienie organizmu, ponieważ więcej się pocimy Schłodzone napoje gaszące pragnienie to najlepsze co możemy zrobić, aby nasz organizm się aż tak nie przemęczał. Na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, a z nich wynika, że wszystkich płynów dziennie powinno przyjmować się przynajmniej: 8 szklanek, czyli ok. 2 litry, gdy jesteś kobietą 10 szklanek, czyli ok. 2,5 litra, gdy jesteś mężczyzną Rynek spożywczy oferuje nam szeroki wybór gazowanych napojów typu Fanta, Cola czy Sprite. Napoje gazowane są smaczne to fakt. Są też słodkie i kuszące, ale wnikliwe badania nie pozostawiają złudzeń. Regularne ich spożywanie prowadzi do spustoszeń w organizmie. Niemal wszystkie narządy wewnętrzne cierpią, gdy…
-
Witajcie! W maju nie można przejść obojętnie obok kwitnącego, niezwykle upajającego zapachu kwiatów bzu. Któż z nas nie zrywa go chętnie do wazonu, aby poczuć tę piękną woń w swoim domu?:) Kwiaty lilaka, zwanego potocznie bzem, są wyjątkowo sezonowe i piękne. Jedno lub dwukolorowe płatki zachwycają wielotonowymi barwami. Kwiaty jednak pod koniec maja zaczynają więdnąć i usychają. Możemy je spożytkować i przyrządzić z nich niesamowicie aromatyczny i prozdrowotny susz z kwiatów bzu. Taki susz dodatkowo osłodzi nam podniebienia swoją karmelizowaną nutą. Brzmi bajecznie prawda? Pokażę Wam w prosty sposób jak zrobić samemu taką herbatę. Co to jest herbata fermentowana czyt enzymatyczna? Fermentacja,a tak naprawde utlenianie to w prostych słowach poddanie surowca: więdnięciu,…
-
Witajcie! Łąki umajone to idealny czas na zbiory wielu kwitnących ziół. Zielarze oraz fani ziół mogą zbierać skąpane w słońcu dojrzałe koszyczki kwiatów mniszka lekarskiego. W tym miesiącu są idealne do zbiorów, ponieważ ich płatki nie posiadają goryczy. Z tego powodu właśnie przygotowałam prosty i od lat znany przepis na syrop z mniszka lekarskiego. Sprawdzony przepis na syrop z mniszka Syrop ze znanego wszystkim zółtego kwiatu kojarzy mi się z dzieciństwem i z tradycją. Kiedy to na wsi zbieraliśmy go całą rodziną do kosza wiklinowego. Babcia Ziucia zna stare i sprawdzone przepisy na wszelkie receptury ziołowe i to właśnie ona zawsze kierowała mnie jak mądrze wykorzystywać zioła. Mniszek lekarski to…
-
Hej! Magnez w ludzkim ustroju znajduje się we wszystkich komórkach organizmu i zalicza się go do jednego z najcenniejszych biopierwiastków. Dzienne jego zapotrzebowanie u dorosłego człowieka wynosi 300–400 mg. Nieprawidłowe odżywianie, stres oraz życie w pełnym biegu powodują, że dostarczamy organizmowi zbyt małą dawkę tego pierwiastka i konieczna staje się wtedy suplementacja magnezu. Zaburzenia rytmu serca, tiki nerwowe czy skurcze mięśni to tylko niektóre z objawów niedoboru Mg. Na rynku farmaceutycznym znajdziemy wiele form przyswajalności tego ważnego pierwiastka. Często kierujemy się reklamą w tv, lub promocją w aptece, a przecież najważniejszy jest odpowiedni wybór postaci magnezu. Który z nich więc będzie odpowiedni dla Nas? Źródła magnezu w pożywieniu Najlepszym źródłem magnezu są…
-
Hej! Dziś chcę Wam przedstawić mało znane i zapomniane ziele, które posiada cenne właściwości zdrowotne i rośnie dziko dookoła Nas. Jego cenne właściwości znane są od wielu lat, a działanie lecznicze wykorzystywane jest na wielu płaszczyznach. Kto czyta Stefanię Korżawską na pewno usłyszał o przytulii właściwej. Zwana wdzięcznie Panią Lasów jest dziś mało doceniana, przecież dawniej jadano ją jak zwykły szpinak (zwłaszcza młode listki świetnie nadają się do wszelkiego rodzaju sałatek). Taką właśnie przytulię ujrzały moje oczy w lesie, rosnącą gęsto w trawie niedaleko drogi. Przytulię młodą i starszą (kwitnącą na żółto) zrywałam na początku czerwca. Napar z tego ziela pijam codziennie i czuję się wyjątkowo dobrze. Przytulię możecie również…
-
Witajcie! To jakiej soli oraz w jakich ilościach używamy codziennie w naszej kuchni ,ma wielkie znaczenie dla naszego zdrowia. Jedni krzyczą na alarm, aby nie używać jej wcale, inni zachęcają ponieważ jest to niekończące się źródło potrzebnych dla Nas biopierwiastków. Kogo więc słuchać ? Postaram się na to pytanie odpowiedzieć. WHO o spożywaniu soli Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczny poziom spożycia soli wynosi maksymalnie 5 gramów dziennie. To tyle co jedna płaska łyżeczka od herbaty. 5 gramów soli kuchennej = 2000 mg sodu. To dzienna zalecana dawka tego pierwiastka dla dorosłego zdrowego człowieka. Co ciekawe według naukowców z Instytutu Żywności i Żywienia przeciętna dieta Polaka zawiera go dziennie nawet dwa…
-
Jeśli wiecie jak smakuje świeże pesto z czosnku niedźwiedziego, zapewne znacie jego cenione właściwości zdrowotne oraz niezwykłe walory smakowe. Odwiedzając w te wakacje bieszczadzkie trasy turystyczne miałam okazję zajadać się jego świeżymi liśćmi – przepychota! W Bieszczadach najczęściej można go spotkać w Bieszczadzkim Parku Narodowym, w okolicach Brzegów Górnych, Komańczy i w Dolinie Sanu. Roślina ta osiąga wysokość 20-50 cm. Ciemnozielone kępy czosnku niedźwiedziego (Allium ursinum) rosną zwykle nad potokami. Jest ponoć pierwszy pokarmem, po który sięgają budzące się z zimowego snu niedźwiedzie, stąd jego nazwa. 🙂 Jego zielone liście kształtem łudząco przypominają liście konwalii, natomiast zapachem czosnek. Oto jak prezentują się w lesie: Różnice między czosnkiem niedźwiedzim a zwyczajnym SMAK I AROMAT ▫️ Czosnek pospolity…
-
Witajcie ! Idąc tropem historii masażu stemplami ziołowymi zabiorę Was do egzotycznej Tajlandii, gdzie był on praktykowany już 400 lat temu. Obecnie, tak jak i tradycyjny masaż tajski, masaż stemplami ziołowymi staje się coraz bardziej popularny także w Polsce oraz daje niesamowite efekty terepeutyczne! Jak wiemy, wieloletnia tradycja tajskiej medycyny oparta jest tylko na naturalnych ziołach i olejkach. Dziś nie trzeba odwiedzać odległych miejsc, aby wypróbować azjatycką moc ziół i zrobić sobie SPA we własnym pokoju. Czujecie się zachęceni? Kompresy ziołowe, co to takiego? Tajowie zbierali mieszaninę ziół o działaniu leczniczym, np. liście eukaliptusa, trawa cytrynowa, imbir lekarski, cynamonowiec kamforowy, kurkuma, guajava, liście tamaryndowca, galangal czy wanilia. Zawijali to w…