
Recenzja: Henna Sattva Głęboki brąz (Deep brown)
Witajcie!
Dziś coś, czego jeszcze na moim blogu nie było, czyli hennowanie włosów 🙂 Naturalna henna stała się od pewnego czasu prawdziwą królową blogów poświęconych pielęgnacji włosów. Wcale się nie dziwię, skoro ziele owe ma fantastyczne właściwości odżywcze i pogrubiające włosy.
Henna jest ze mną od momentu, kiedy poznawałam wnikliwie zioła,czyli od jakichś 10 lat. Dzięki niej możecie uzyskać wielowymiarowy kolor włosów, jednocześnie nie niszcząc ich szkodliwymi substancjami chemicznymi, jakie zawarte są, np. w farbach trwałych. Jak dokładnie wygląda farbowanie włosów henną? Pozwólcie, że wyjaśnię.
Co wiemy o hennie?
Henna jest to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego, powstały ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej. Służy on do barwienia włosów lub skóry. Jej fachowa nazwa to Lawsonia inermis lub Lawsonia alba. Oryginalna henna bez domieszek ma barwę czerwoną. Efekt koloryzacji jest zależny od tego, co dodatkowo do niej dodamy.

Henna, cassia, indygo, amla, neem i bhringraj to zioła stosowane w indyjskiej kulturze od wieków. Ze względu na szereg właściwości: barwiących, wzmacniających i pogrubiających włosy, przeciwłupieżowych, przeciwbakteryjnych, przeciwłojotokowych, ściągających, odżywczych i przeciwzapalnych miały wiele zastosowań w branży tekstylnej, medycynie oraz kosmetyce.

Firma Sattva Ajurweda
Naturalne kosmetyki ajurwedyjskie z Indii stworzone z 5000-letnią legendą i rytuałami Ajurwedy to właśnie grupa Sattva. W sklepie Boombay Bazaar klik znajdziecie największy wybór produktów na bazie ajurwedyjskich ziół i indyjskich przypraw. Znajdziecie również szeroką gamę kolorów henn.
SATTVA DEEP BROWN (GŁĘBOKI BRĄZ)
Odcień jaki miałam okazję przetestować na włosach mojej mamy to głęboki brąz.

W kartonowej dużej tubie znajdziemy: 150g mieszanki, 2x czepek termochronny, 2x rękawiczki ochronne oraz plastikowy pędzelek do rozrobienia henny oraz nałożenia jej na włosy. Brawo dla producenta, że zadbał o podwójne czepki i rękawiczki!
Opakowanie zawiera specjalnie skomponowaną mieszankę drobno zmielonych suszów indygo (Indigofera tinctoria), henny (Henna lawson) oraz amli (Emblica officinalis), bhringraja/maki (Eclipta alba) oraz neem czyli miodli indyjskiej (Azadirachta indica).
Hennę przygotowałam dokładnie wg instrukcji, którą znajdziemy z tyłu opakowania.
Hennowanie krok po kroku
Cały etap hennowania zamieściłam w króciutkim i prostym filmiku. Jest to mój pierwszy filmik, który zapoczątkuje serię nagrań kosmetycznych dla Was. Zapraszam serdecznie do subskrypcji 😉
Hennę w odcieniu ciepłego brązu nałożyłam mamie, która miała odrost z siwymi włosami oraz resztkę wypłukanej trwałej farby w kolorze kasztanowym.
Końcowy efekt był zadowalający, ponieważ henna jedynie ochłodziła odrosty, jednak siwych włosów nie pokryła. Włosy na reszcie długości nabrały chłodnego odcienia brązu.
Mama jest zadowolona, ponieważ henna zregenerowała włosy, odbudowując ich strukturę, widocznie zwiększyła się również ich objętość. O taki efekt Nam chodziło.
Nastepnym razem zastosuje na mamy włosach tzw. dwuetapowe hennowanie, co zagwarantuje Nam efekt pokrytych siwych kosmków włosów.
Cena: 39,99/150g
Henna wystarczy nam na 2 aplikacje włosów do ramion.
Do plusów henny zaliczyć też trzeba fakt, że henna jest bezpieczną metodą farbowania i można ją stosować podczas ciąży.
Sattva Szampon do włosów Shikakai 210ml
Świetnym duetem do oczyszczania włosów będzie delikatny szampon do codziennego stosowania tej samej marki ajurwedyjskiej.

Skład: Aqua Decyl Glucoside, Sodium Lauryl Sorcosinate, Sodium Cocoyl Glycinate, Aloe vera, Bhringraj, Shikakai, Nargamotha, Methi, Reetha, Jatamasi, Tulsi, Almond oil, Acrylate Copolymer, Tocopheryl Acetate (Vit. E), Phenoxy Ethanol, Lemon oil, Rosemary oil, N-undecylenoyl glycine, N-capryloyl glycine, Triethanolamine, Natural fragrance, Natural colour
Szampon ten zawiera delikatne środki pieniące oraz moc ziół indyjskich, wzmacniających cebulkę włosa oraz chroniących jego kolor.
Są to wysoko w składzie: Bhringraj, Orzechy Shikakai, Nargamotha, Methi, Reetha, Jatamasi, Tulsi.
Dzięki nim szampon również orientalnie i lekko kadzidłowo pachnie.
Warto również wiedzieć, że hennę najczęściej wypłukują składniki zawarte w szamponach takie jak SLS czy Sodium Chloride(sól kwasu solnego i sodu). Unikajmy ich!
Ocena szamponu: Szampon dobrze się pieni oraz skutecznie domywa włosy, nie wysuszając ich przy tym. Włosy są delikatnie odbite od nasady, a na jej długości się nie plączą. Na moich włosach niskoporowatych nie ma potrzeby używania dodatkowo odżywki.
Podsumowując, jeśli chcecie pogrubić oraz odżywić swoje włosy polecam Wam hennę zwłaszcza te ajurwedyjską. Jest to koloryzacja plus mocne odżywienie w jednym. Henna wypłukuje się powoli nabierając naturalnych refleksów. Na pewno nie ma efektu sztucznego hełmu jak po farbie trwałej. Polecam Wam ją przetestować.


2 komentarze
Sabina
Niedawno zaczęłam swoją przygodę z henną. Mimo ciemnych włosów boję się indygo, bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie mi do głowy rozjaśnić włosy 🤔 henna z dodatkiem rubii nadała ładny ciepły odcień, włosy są pogrubione, wygląda to obiecująco 😁 pozdrawiam!
Izabela Nowak
Hoo nie słyszałam o rubii 🙂 Z doświadczenia wiem ze indygo bardzo szybko schodzi z włosów, ale jeśli w czasie do 3 miesięcy planujesz rozjaśniać to bym sobie też odpuściła.