Pielęgnacja ciała,  Pielęgnacja naturalna

Szczotkowanie ciała, czyli sposób na wiecznie jędrne ciało!

Witajcie,

O sposobie masażu twarzy rollerem i kamieniem Gua sha już było kilk.

Co z naszym ciałem, czy ono także potrzebuje dodatkowego pobudzenia krążenia krwi? Zdecydowanie tak!

O szczotkowaniu ciała dowiedziałam się jakieś dwa lata temu, kiedy był największy zakupowy boom na naturalne szczotki do ciała. Jak się domyślacie szczotkowanie ciała przyszło do nas również z Azji! Jak widać Europa chętnie czerpie pomysły na zachowanie młodej skóry od Azjatów.

Najlepsze szczotki to te z naturalnego drewna i włosia

Szczotka do ciała wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej. Jej celem jest złuszczenie martwego naskórka, ale także relaks i odprężenie. Jest zdecydowanie bardziej skuteczna niż zwykły peeling, ponieważ w trakcie masażu szczotką oddziałujemy nie tylko na powierzchnię naskórka.

Jaką szczotkę wybrać?

Na początek należy nabyć sobie szczotkę. Wybór firm, które produkują szczotki z naturalnym włosiem jest naprawdę wiele. Na pewno unikajmy raczej szczotek z włosiem syntetycznym – mogą podrażnić skórę. Do szczotkowania na dobry początek polecam wybrać drewno bukowe z włosiem naturalnym, idealnym do skóry wrażliwej . Jest stosunkowo miękkie i nie podrażni nam skóry skłonnej do pękających naczynek.

Osobiście posiadam taki rodzaj szczotki już ponad dwa lata i nic się z nią nie dzieje (widać jedynie delikatne odbarwienia na drewnie). Poleciała mi ona nie raz na kafelki w łazience, ale przetrwała dzielnie. Materiał do trzymania w ręce jest solidny i gruby, nadal idealnie utrzymuje szczotkę w dłoni.

Szczotka polskiej marki Morelkowe

Szczotka używana przeze mnie to koszt około 50 zł.

Zakupicie ją w sklepie > klik

W czym tkwi fenomem szczotkowania ciała i jak działa?

Masaż powienien być przede wszystkim wykonany energicznie, aby stymulować skórę, pobudzać krążenie krwi i limfy.

Kierunek szczotkowania ciała

Rozpocznij masaż od stóp i kieruj się ku górze. Utrzymuj kierunek masażu zawsze w kierunku serca! Na brzuchu i stawach wykonuj ruchy szczotką zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ramiona i nogi masuj podłużnymi ruchami, również w kierunku serca.

Przez nasze ciało przechodzą tzw Meridiany – kanały energetyczne, przez które jak to mówi tradycyjnna medycyna chińska porusza się energia w ciele człowieka. Punkty te nie tylko można uciskać (akupunktura), ale także masować i uciskać.

Samo szczotkowanie ciała jest bardzo przyjemne , najczęściej robię to “na sucho” po kąpieli, kiedy naskórek jest zmiękczony, a pory skóry otwarte dzięki ciepłej wodzie. Wtedy moim zdaniem działa najskuteczniej. Skóra po przeciągnięciu szczotką jest niesamowicie gładka i miękka, a nasze ciało przyjemnie pobudzone. Zdecydowanie wyczuwam również endorfiny!

Co się dzieje wtedy w ciele człowieka?

Termin “na sucho” oznacza, że szczotkujemy skórę bez zmiękczania włosia. Masaż ciała na mokro to nic innego jak zmoczenie szczotki pod prysznicem pod wodą i masowanie ciała. Włosie wtedy jest jeszcze bardziej zmiękczone i nie drapie skóry, tak jak można to poczuć w wersji na sucho.

Zmoczoną szczotkę kładziemy na koniec na suchej powierzchni włosiem do dołu, aby włosie samoczynnie wyschnęło.

Szczotkować ciało warto, jeśli ma się problemy z cellulitem. Rezultaty są rewelacyjne. 🙂

Na cellulit szczotkuj ciało śmiało!

Po szczotkowaniu warto wsmarować ulubiony pielęgnacyjny olejek, bądź taki, który dodatkowo drenuje naszą skórę. Na wiosnę będziemy jędrne i gładkie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *