Pielęgnacja ciała,  Zioła i suplementy

Masaż gorącymi stemplami ziołowymi w domu

Witajcie !

Idąc tropem historii masażu stemplami ziołowymi zabiorę Was do egzotycznej Tajlandii, gdzie był on praktykowany już 400 lat temu. Obecnie, tak jak i tradycyjny masaż tajski, masaż stemplami ziołowymi staje się coraz bardziej popularny także w Polsce oraz daje niesamowite efekty terepeutyczne! Jak wiemy, wieloletnia tradycja tajskiej medycyny oparta jest tylko na naturalnych ziołach i olejkach. Dziś nie trzeba odwiedzać odległych miejsc, aby wypróbować azjatycką moc ziół i zrobić sobie SPA we własnym pokoju. Czujecie się zachęceni?

Masaż kompresami ziołowymi Tajowie stosowali na przeróżne dolegliwości bólowe.

Kompresy ziołowe, co to takiego?

Tajowie zbierali mieszaninę ziół o działaniu leczniczym, np. liście eukaliptusa, trawa cytrynowa, imbir lekarski, cynamonowiec kamforowy, kurkuma, guajava, liście tamaryndowca, galangal czy wanilia. Zawijali to w kawałek bawełnianego materiału, następnie podgrzewali i przykładali w miejsce chorobowo zmienione. Dzięki wysokiej temperaturze uwalniane są olejki eteryczne zawarte w ziołach, które przenikają przez skórę do naszego krwioobiegu. Wydzielają one dodatkowo piękny zapach, który pomoże nam się odprężyć.

Obecnie korzysta się z różnych mieszanek ziołowych, a dobieramy je zależnie od tego jakie zioła są dla nas dostępne. Mnie do testów udało się użyć oryginalny stempel tajski.

Wygląda on tak:

Tajski kompres ziołowy średni

Możecie go zamówić u sprawdzonego sprzedawcy na allegro tutaj.

Lecznicze właściwości ziół

Tradycyjnie, stemple są wykorzystywane w Tajlandii w zabiegach leczniczych i pielęgnacyjnych, które:

  • poprawiają kondycję skóry,
  • zmniejszają stany zapalne (w tym reumatyzm)
  • eliminują toksyny, nadmiar płynów i złogów soli,
  • łagodzą obrzęki,
  • stymulują spalanie tłuszczu i normalizują pracę gruczołów łojowych, gruczołów potowych oraz nasz metabolizm,
  • wzmacniają układ odpornościowy,
  • zmniejszają ryzyko przeziębień,
  • pomagają zrównoważyć układ nerwowy, zapewniając spokój ducha.

Stemple z polskich ziół: zrób to sam !  

W zależności od tego, jakie zioła wrzucisz do stempla (po łyżce), masaż może mieć różne właściwości. Efekt ujędrnienia uzyskasz z: alg, imbiru, soli morskiej, olejku miętowego. Do masażu odmładzającego użyj zielonej herbaty oraz olejku o aromacie limonki, cynamonu lub wanilii.

Dodatkowo antycellulitowo zadziała dodanie pokruszonych ziarenek kawy. Regenerująco na skórę wpłynie kompozycja z suszonej skórki z pomarańczy, suszonych moreli, liści mięty i olejku pomarańczowego.

zioła stosowane do stempli ziołowych

Jak zrobić ziołowe stemple do masażu?

Na środek kawałka bawełny (wielkości dużej chustki do nosa) wsyp mieszankę ziół. Może być to na początek zwykła torebka ziołowej mieszanki na uspokojenie. Skrop olejkiem (kokosowy albo migdałowy) i uformuj sakiewkę (zioła gęsto upchaj). Okręć sznurkiem, pozostawiając u góry uchwyt.


Wykonanie zabiegu

Nareszcie możemy przejść do finału. Miałam to szczęście, że mój pierwszy masaż stemplem ziołowym wykonywała mi moja siostra Jola, która z zawodu jest również masażystką. Do wykonania masażu stemplami jednak nie potrzebujemy żadnych specjalnych umiejętności.

Przygotowujemy garnek i wlewamy do niego dwie szklanki wody z dwiema łyżkami oleju(najlepsza będzie oliwa z oliwek, olej kokosowy lub migdałowy). Podgrzewamy na małym ogniu około 5minut , a kiedy zioła zaczynają uwalniać swój aromat możemy zabrać się do masażu.

Sprawdźcie koniecznie temperaturę stempla przed przyłożeniem go do ciała.

Stemple powinny być dwa (na dwie dłonie), ale u mnie są to testy, dlatego jest jeden.

Osoba masowana kładzie się na brzuchu, a masująca dotyka stemplem jej ciała. Jak masujemy? Bardzo prosto. Głaszczemy stemplem skórę w kierunku “do góry” kolejno od stóp do karku.

Przyjemne ciepło pomaga naszym mięśniom w rozluźnieniu, a sam masaż staje się jeszcze bardziej wartościowy kiedy czujemy unoszący się zapach ziół. Można śmiało powiedzieć, że masaż taki koi ciało i zmysły. Rewelacyjne uczucie!

Podgrzane stemple ziołowe

Kiedy stemple ostygną, ponownie je zamaczamy w gorącej wodzie z olejkiem. Takie stemple wystarczają do 5 użyć.

Kto powinien zrezygnować z takiego masażu?

Niestety, istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z tego rodzaju masażu. Nie powinien być wykonywany u osób, które mają uszkodzony naskórek, rany, owrzodzenia, żylaki, problemy z krzepliwością krwi. Nie poleca się go także kobietom w ciąży i podczas menstruacji. Lepiej z niego zrezygnować, jeśli mamy wysoką temperaturę.

Nie mniej jednak masaż stemplami ziołowymi to świetna forma relaksu, szczególnie gdy jesteśmy zestresowani i potrzebujemy odpoczynku. Bóle mięśniowe, które mi dokuczały zniknęły, a ja czuję się jak “nowy człowiek”. Zapytacie mnie na koniec czy warto skorzystać z takiego masażu? Ależ oczywiście, że tak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *