Pielęgnacja naturalna

Orzeźwiający kwiatowy szampan z czarnego bzu – jakie to proste!

Witajcie!

Słyszeliście o szampanie z kwiatów czarnego bzu? Jest to lekko gazowany i aromatyczny zdrowy trunek, w sam raz na upalne dni.

W poprzednim poście pokazałam Wam jak łatwo można samemu przyrządzić lemoniadę kwiatową klik. Tutaj także możecie użyć kwiatów czarnego bzu.

Zachęcam jednak, aby koniecznie wypróbować w domu szampana, ponieważ im dłużej się fermentuje tym jest bardziej wytrawny (nabiera intensywniejszego smaku oraz zapachu).

Głównym składnikiem naszego szampana są bielutkie kwiaty bzu czarnego, które pachną upojnie kwiatowo-miodowo.

Zbieramy kwiaty bzu czarnego i nie myjemy!

Baldachy powinny być zbierane oczywiście w czystych miejscach, w suche słoneczne dni. Powinny mieć maksymalnie dużo złotego pyłku (to w nim znajdują się dzikie drożdże)

Do wykonania potrzebne będą:

  • 40 baldachów kwiatów rozwiniętego bzu 
  • opcjonalnie garść płatków róż (jako dodatek zapachowy, kocham różę!)
  • 2 szklanki cukru 
  • ciepła przegotowana woda aby zakryć kwiaty (około 4l)
  • 2 cytryny 

Kwiaty bzu (bez zielonych części), pokrojone w plastry cytryny wkładamy do słoja, pojemnika lub garnka. Zalewamy ciepłym syropem, przyrządzonym z wody i cukru.

Przykrywamy garnek ściereczką, nie zakręcamy – musi nastąpić fermentacja.

Odstawiamy go na tydzień w ciepłe miejsce.

Po tym okresie zlewamy napój do butelek do 3/4 wysokości. Wolną przestrzeń zostawiamy ponieważ cały proces jest burzliwy… Możliwy jest wybuch! 😀

Butelki napełnione i zakręcone zostawiamy na okres 2 tygodni w ciepłym miejscu aby nadal szampan pracował. Po tym czasie wynosimy do piwnicy. Im dłużej stoi, tym więcej nabiera procentowości i wytrawności. 

Szampan z czasem zaczyna się gazować

Taki fermentowany schłodzony napój fantastycznie zadziała na nasze jelita tworząc zdrową równowagę twojej mikroflory bakteryjnej.

Dlatego też mówię Wam smacznego i pije Wasze zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *