Pielęgnacja ciała,  Pielęgnacja naturalna,  Pielęgnacja twarzy

Jak się chronić przed słońcem i poparzeniami w lato?

Hej!

Za oknem słoneczna i piękna pogoda kusi aby wyjść na zewnątrz. Ta złota kula emituje promienie UV, które są szkodliwe dla naszej skóry. W szczególności tej wrażliwej..

Długotrwałe przebywanie na pełnym słońcu w najlepszym wypadku może skończyć się podrażnieniami skóry, a w najgorszym mocnymi oparzeniami. Takie oparzenia mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, w tym także raka podstawnokomórkowego (carcinoma basocellulare). Jest on jednym z najczęstszych nowotworów skóry.

Dla wielu z Was zapewne trudno jest sobie wyobrazić idealne lato bez dawki słońca. Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki którym można chronić się przed słońcem, a jednocześnie nie rezygnować z żadnych letnich rozrywek, na które czeka się przecież cały rok.

Postanowiłam, że robię dla Was wakacyjny niezbędnik– jak chronić naszą skórę przed słońcem. Uwaga nie będzie tylko o filtrach!

Jak powstają oparzenia słoneczne?

Zacznijmy od podstaw. Za działanie na skórę odpowiada promieniowanie ultrafioletowe o dwóch zakresach długości fal: UVA i UVB. Oba te zakresy są odpowiedzialne za uszkodzenie skóry.

UVA – wywołuje natychmiastowe opalanie skóry. Ten zakres promieniowania UV nie powoduje powstawania rumienia. Jego fale prowadzą jednak do przedwczesnego starzenia się skóry.

UVB – jest to promieniowanie uszkadzające skórę. To ono odpowiada za oparzenia słoneczne, powodując rumień a nawet pęcherze. Jest odpowiedzialne za powstawanie opalenizny, gdyż pobudza wytwarzanie nowej melaniny.

Długie przebywanie na słońcu nie jest wskazane . Należy unikać szczególnie długotrwałej ekspozycji, gdyż może ona prowadzić do zmian degeneracyjnych w skórze. Powoduje to szybsze starzenie się skóry(spowolnienie procesu produkcji kolagenu), przebarwienia oraz zmiany nowotworowe(najgroźniejsza odmianą jest czerniak).

Skóra niemowląt i dzieci jest bardziej delikatna i wrażliwa i tym samym jest najbardziej narażona na poparzenia słoneczne.

Aby ochronić skórę przed promieniowaniem należy stosować środki hamujące oddziaływanie promieniowania UVA i UVB.


oparzenie słoneczne pierwszego stopnia

Jak wygląda oparzenie słoneczne pierwszego stopnia? Skóra jest zaczerwieniona, tkliwa, rozgrzana, a po kilku dniach zaczyna się łuszczyć. Są to nieprzyjemne objawy, lecz niezbyt groźne.

Filtr w postaci suplementu

Zwłaszcza latem warto zadbać o odpowiedni poziom beta-karotenu. Stanowi on bowiem naturalny filtr, który chroni przed słońcem, a jednocześnie dba o zdrowy i ładny wygląd skóry. Szczególnie bogata w beta-karoten jest marchewka. Najlepiej ją jeść pod każdą postacią, w tym przede wszystkim surową, w której zatrzymane są wszystkie składniki. W letnie dni polecam spożywać ją w postaci świeżo wyciśniętego soku. Oczywiście nie tylko marchewkę warto jeść, ale również:

  • suszone morele,
  • jarmuż,
  • morele świeże,
  • natka pietruszki,
  • melon,
  • szpinak,
  • śliwki suszone.

Jeśli nie przepadacie za taką formą spożywania beta-karotenu, to polecam korzystanie z suplementów, które zapewnią organizmowi odpowiedni poziom prowitaminy A.

Skóra dzięki temu uzyskuje naturalny filtr, który przyczynia się do zmniejszenia wrażliwości skóry na promieniowanie UV. Jako farmaceuta polecam Wam beta karoten znanej, amerykańskiej marki suplementów Swanson. Kapsułka ma otoczkę żelatynową, wygodną do połknięcia. Cena za 100 kaps to ok.15zł.

Beta-karoten w kapsułkach

Co to jest SPF?

SPF oznacza stopień ochrony przed szkodliwymi promieniami UV.

Liczba obecna przy skrócie SPF oznacza stopień, w jakim nasza skóra będzie chroniona. Wyróżniamy skalę stopniowania działania SPF: słaba (SPF 2-6), średnia (8-12), wysoka (15-25), bardzo wysoka (30-50), ultrawysoka (powyżej 50).

Filtr mineralny czy chemiczny – jaka jest między nimi różnica?

Chemiczny filtr przeciwsłoneczny zawiera chemikalia (takie jak awobenzon, oktinoksan i oktisalan), podczas gdy mineralny filtr przeciwsłoneczny zawiera naturalne związki lub składniki (takie jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku).

Dwutlenek tytanu i tlenek cynku to dwa najbardziej popularne składniki stosowane w filtrach przeciwsłonecznych. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne najlepiej nadają się dla osób o wrażliwej skórze, ponieważ nie wchłaniają się w skórę.

Mineralny filtr zapewniają również minerały sypkie, o których wspominałam we wcześniejszym wpisie. Służą one jako kamuflaż i ochrona w jednym (klik do mojego wpisu).

Chemiczny filtr przeciwsłoneczny przenika przez warstwy skóry głębiej. Zanim zacznie działać i chronić skórę, trzeba nakładać go 20 minut przed wyjściem na słońce. Często jedna substancja chemiczna nie wystarcza do ochrony skóry. I dlatego większość chemicznych środków przeciwsłonecznych jest mieszaniną różnych związków.

Niestety ta chemiczna mieszanina zazwyczaj ma mojej skórze, oznaczała tłuste i bielące emulsje, które zatykały mi pory w skórze oraz podrażniały moje wrażliwe oczy. Po wielu próbach chemicznym filtrom powiedziałam stanowcze NIE!

Moim typem kremu z filtrem mineralnym SPF 50 na wyjazdy, w którym jestem totalnie zakochana jest Plantea Sun Shield SPF 50. Dostałam jedynie próbkę tego naturalnego cuda, ale zamierzam go kupić w pełnowymiarowym wydaniu. Nie bieli i świetnie chroni skórę przed słońcem!

Naturalne filtry w olejach zimnotłoczonych

Wysoka ochrona:

  • olej z kiełków pszenicy (20 SPF)

Bardzo wysoka oraz ultrawysoka ochrona:

  • olej z nasion marchewki (38-40 SPF)
  • olej z pestek malin (28-50 SPF)

Do tej pory moim przetestowanym wielokrotnie naturalnym filtrem przeciwsłonecznym jest olej z pestek malin. Jest to olejek stosunkowo lekki. Aplikuję go pół godziny przed ekspozycją na słońce. Przez ten czas olejek dostatecznie się wchłania w skórę, pozostawiając delikatną warstwę ochronną z lekkim efektem zdrowego ‘glow’. Bardzo mi się podoba jak wygląda na twarzy, zwłaszcza że olej jest barwy żółtawej i nasza cera po aplikacji wygląda na muśniętą słońcem.

olej z pestek malin na mojej skórze

Badania kanadyjskich naukowców dowiodły, że olej z pestek malin absorbuje głównie promieniowanie UVB, do końca jednak nie wiadomo jak działa na UVA.

Działa on jak filtr mineralny o ochronie około 30 SPF(jest to zalecany poziom minimalny, który chroni skórę przed powstaniem rumienia). Stosuję go często, kiedy temperatura w lecie przekracza 20 stopni Celsjusza. Z moich obserwacji wynika, że moja skóra jest chroniona dostatecznie dobrze.

Olej z pestek malin, Olvita 30ml

Przy okazji, jeśli chcecie poznać swój fototyp skóry i dowiedzieć się, jak wasza skóra się opala, warto zajrzeć w tabelkę klik. Moja skóra posiada fototyp III.

IIIKremowy kolor skóry, ciemny blond lub brązowe włosy, szare lub brązowe oczy, rzadko piegiUmiarkowanie ulega poparzeniom, opala się przeciętnie

Jak postępować w przypadku wystąpienia oparzeń słonecznych?

Jeśli już naprawdę dojdzie do poparzenia skóry, objawy pojawiają się po kilku godzinach. Obserwujemy wnikliwie skórę.

Ścieżkę postępowania należy rozróżnić w zależności od tego czy pojawią się bąble.

1. Jeżeli na skórze nie pojawią się bąble, ale czujemy pieczenie i widzimy rumień.

  • Schłodź zmiany zimną wodą lub weź zimny prysznic,
  • Zastosuj preparat z D-Pantenolem i alantoiną, który przyspiesza regenerację naskórka i ułątwia gojenie ran. Działa łagodząco i przeciwzapalnie.
  • Użyj żelu aloesowego – pobudza on podziały komórek, przez co zwiększa dopływ krwi do rany. Działa również łagodząco i zapobiega wysychaniu ran.
  • Warto zastosować też preparaty na bazie propolisu, który znacznie przyspiesza proces regeneracji naskórka,
  • Możesz również użyć produktów z kwasem hialuronowym (dobrze nawilża i koi skórę)

Jeśli chodzi o gotowy produkt na bazie żelu aloesowego, który mam zawsze w pogotowiu na wszelkie podrażnienia i oparzenia skóry to jest nim niezastąpiony – Urtekram Aloe Vera Gel, 100 ml.

Urtekram Aloe Vera Gel, 100 ml



W warunkach domowych okłady można robić : z chłodnej maślanki czy kefiru, a także z samej łodygi aloesu i plastrów świeżego ogórka. 

2. Jeżeli na skórze pojawią się bąble

Nie przebijaj ich! Jest to martwa tkanka naskórka pod którą zbiera się surowiczy płyn – tam odgrywają się różnorodne procesy zapalne.

Powierzchnia pęcherza jest ostatnią linią obrony przed drobnoustrojami. Przebicie pęcherza grozi zakażeniem. Czasami pęcherze same się wchłoną. Jeżeli pęcherz pęknie należy go oczywiście natychmiast zdezynfekować. Najlepszy do tego będzie najdelikatniejszy środek antyseptyczny Octanisepet, nie żaden spirytus!

Przy tego typu oparzeniach można używać preparatów, które wymieniłam wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *