
Demakijaż i oczyszczanie skóry twarzy, czyli jak go prawidłowo wykonać krok po kroku
Witajcie!
Dziś chcę powrócić to jednego z najważniejszych etapów naturalnej pielęgnacji, jakim jest oczyszczania skóry oraz zmywania makijażu.
Czy zastanawiałaś/łeś się nad tym czy Twoja codzienna pielęgnacja jest prawidłowa? Zapewne nie raz.
Chcę pomóc Ci wprowadzić dobre zmiany, tak aby Twój codzienny rytuał pielęgnacyjny był skrojony na miarę potrzeb Twojej skóry. W dzisiejszym poście dowiesz się czym różnią się demakijaż od oczyszczania skóry. Czego użyć aby skutecznie oczyścić twarz z makijażu, sebum oraz zanieczyszczeń, a także jakich produktów używać, aby twoja pielęgnacja była w pełni naturalna.
Dlaczego warto oczyszczać skórę twarzy?
Oczyszczanie skóry jest tym etapem codziennej pielęgnacji, na którym powinniśmy skupiać się najbardziej.
Dzięki dokładnemu, ale zarazem delikatnemu oczyszczaniu nasza skóra uzyska efekty:
- odświeżoną i oczyszczoną z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń skórę,
- odblokowane i oczyszczone pory,
- nawilżoną, miękką i gładką skórę,
- wzmocnioną naturalną barierę ochronną,
- złagodzone stany zapalne,
- zwiększenie wchłaniania składników aktywnych zawartych w kosmetykach które stosujemy.
Jakie mogą być zatem skutki niewłaściwego oczyszczania twarzy lub pominięcia tego etapu pielęgnacji? Najlepiej zaobserwować można ten stan kiedy nie zmyjemy makijażu na noc.
Nasza skóra będzie zanieczyszczona, pozbawiona blasku, stanie się szara, z widocznymi podrażnieniami. Nie róbcie tego nigdy!
Czym oczyszczać skórę twarzy?
Jeśli robimy to manualnie dłońmi to w porządku, ale wiele osób używa płatków kosmetycznych. Ostatnio przyjrzałam się bliżej składom wacików kosmetycznych i okazuje się, że te ze 100% z bawełny wykonane są z bawełny ze znacznym udziałem poliestru. Patrząc ze strony ekologii to średnia biodegradowalna opcja, ponieważ poliester to substancja należącą do zasobów nieodnawialnych.
Nowością kosmetyczną są wielorazowe płatki (waciki) kosmetyczne stworzone z bawełny organicznej bądź froty bambusowej. Waciki takie bardzo dobrze radzą sobie ze zmywaniem makijażu, nie podrażniają i dobrze się dopierają.
Jest to świetne rozwiązanie dla osób, którym ekologia leży na sercu. Podpowiem, że takie płatki kosmetyczne są szyte ręcznie, w Polsce. Stosuje je sama na co dzień i jestem z nich bardzo zadowolona, ponieważ się nie niszczą i są bardzo skuteczne.

Krok pierwszy – poranne oczyszczanie
Jest to etap, który ma na celu zmycie ze skóry twarzy nadmiaru sebum i potu, który nagromadził się przez noc.
Najlepiej sprawdzą się tu preparaty typu:
- żel ( Biolaven żel do mycia twarzy, posiada łagodne środki myjące,nawilża oraz odświeża skórę. Droższy i wydajniejszy zamiennik to mój ulubiony d`Alchemy, Purifying Facial Cleanser Oczyszczający żel do mycia twarzy),
- pianka ( Ecolab Pianka do Twarzy Cera Sucha i Wrażliwa lub Organic Therapy, Pianka do mycia twarzy. Obie pianki są łągodne i sprawdzają się dosłownie we wszystkich typach cery),
- emulsja (Polny Warkocz, Oczyszczający koncentrat z olejem lnianym. Przy kontakcie z wodą zmienia się w kremową emulsję, która doskonale myje oraz pielęgnuje skórę),
- lub płyn micelarny ( Bosphaera Delikatny Płyn Do Demakijażu, płyn ten bazuje na lekkiej, delikatnej formule opartej na żelu z aloesu oraz hydrolacie z róży. Wspaniale zmywa każdy rodzaj makijażu, pozostawiając skórę ukojoną i nawilżoną. Polecam ją zwłaszcza skórom wrażliwym),
- nowością ostatnio jest puder myjący ( Make me bio Clean Powder delikatny puder myjący lub FaceBoom Puder Enzymatyczny do Oczyszczania Twarzy. Oby dwa pudry są delikatne i skuteczne.)
Przede wszystkim sama/sam dopasować, która formuła preparatu najbardziej Ci odpowiada. Podałam Wam przykłady produktów znanych mi w pielęgnacji naturalnej.

ZAPAMIĘTAJ !!
Zawsze po oczyszczaniu twoja skóra potrzebuje przywrócić odpowiednie pH, poprzez zastosowanie hydrolatu lub toniku.
Oczyszczanie wieczorne
Wieczorem, po całym dniu, w którym nasza skóra zmagała się z czynnikami środowiska zewnętrznego oraz makijażem, konieczne jest dokładniejsze jej oczyszczenie.
Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie dwuetapowego oczyszczania skóry.
- etap – usunięcie makijażu
- etap – oczyszczenie skóry
Krok 1.
Demakijaż, najlepiej przy użyciu:
- olejku (OCM) (Rosadia Olejek do demakijażu lub Nacomi olejek do demakijażu do cery normalnej i mieszanej. Oby dwa olejki mają dobry skład i skutecznie zmywają makijaż),
- pasty ( Bosphaera, Oczyszczająco peelingująca pasta do mycia twarzy. Świetnie oczyszcza twarz z wszelkich zanieczyszczeń oraz dodatkowo pobudza krążenie peelingującymi drobinkami. Uwielbiam ją za bogaty naturalny skład i działanie.)
- mleczka (Mleczko do demakijażu be ogranic. Niezwykle delikatne i skuteczne mleczko, pokocha je zwłaszcza skóra sucha)
- emulsji ( jak wyżej)
- żelu (jak wyżej)
- lub płynu micelarnego (jak wyżej)
Krok 2.
Właściwe oczyszczenie skóry, podobnie jak w przypadku oczyszczania porannego, za pomocą żelu, pianki, pudru myjącego, glinki lub płynu micelarnego (o ile nie został użyty wcześniej). Do drugiego etapu wybierz inny rodzaj kosmetyku myjącego, niż użyty w pierwszym etapie.
Krok 3.
Etap oczyszczania kończymy oczywiście zastosowaniem hydrolatu lub toniku.
Pamiętajmy! Nawet jeśli danego dnia nie nakładamy makijażu, wieczorem konieczne jest zastosowanie dwuetapowego oczyszczania. Dokładnie usunie ono zgromadzony na skórze brud z ciągu całego dnia.
Podsumowując mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego w tematyce naturalnego oczyszczania skóry twarzy, a swoją codzienną rutynę zamienicie w rytuał, który poprawi kondycję i wygląd waszej skóry skóry.


6 komentarzy
TakaJa
Super wpis bardzo przydatny , nie każdy pamięta że pielęgnacja jest najważniejsza.
Ja zazwyczaj używam kolekcji aloevera firmy FM World. Aloes działa zbawienia na moją skórę.
Super blog na pewno jeszcze tu nie raz wpadne😊
Izabela Nowak
Dziękuję i zapraszam 🙂
Julia
Pielęgnacja jest moją ulubioną częścią haha, niestety poszukiwanie kosmetyków dobrych w moim przypadku trwa dłużej gdyż jestem uczulona na alkohol, który niestety jest w większości kosmetyków. Pozdrawiam
Izabela Nowak
Witaj Droga Julio. W powyższym poście podałam konkretne przykłady kosmetyków ze składami w pełni naturalnymi bez alkoholu 🙂 Dla mojej cery alkohol to zabójstwo 😉 pozdrawiam i proszę prześledź mój wpis na nowo.
Kasia
Mój rytm:
1. Duetus żel myjący
2. Tonik z octu jabłkowego
3. Hydrolat z liści czarnej porzeczki
P.S. czekam z niecierpliwością na wpis o hydrolatach domowej roboty 🙂
Blog bardzo przyjemny w czytaniu ! 🙂
Izabela Nowak
Świetny zestaw Kasia 🙂 Postaram się zrobić obszerny post z hydrolatami nawet tymi swojej receptury 😀 Pozdrawiam i dziękuję!