
Atopowe zapalenie skóry (AZS), jak sobie radzić?
Hej Wszystkim!
Na początku chcę wyjaśnić, że termin atopowe zapalenie skóry, zwana też często egzemą jest jest bardzo trudną w leczeniu przewlekłą chorobą dermatologiczną. W wielu medycznych książkach przeczytamy, że ma ona swoje podłoże genetyczne i tak do końca nawet lekarze nie wiedzą, czy tą chorobę da się w ogóle wyleczyć.

Najczęstsze reakcje skórne to m.in. rumień, łuszczenie się i swędzenie skóry. Zmiany pojawiają się zwłaszcza na twarzy, skórze owłosionej głowy, klatce piersiowej i w obrębie fałdów skórnych. Choroba pojawia się u niemowląt, młodzieży i dorosłych.
Jeśli pozostaje nam leczyć ją jedynie objawowo czy są skuteczne preparaty, które przyniosą nam ulgę? Mam dla Was konkretne preparaty do stosowania wewnętrznego (suplementy) jak i zewnętrznego (kosmetyki), które złagodzą nieprzyjemne skutki AZS.
Atopowe zapalenie skóry – co to takiego?
Choroba ta polega ona na nadmiernym i nieprawidłowym złuszczaniu się naskórka. Na powierzchni skóry występują srebrzyste łuski i grudki wysiękowe, co nie wygląda estetycznie. Występuje przy tym silny świąd oraz zaczerwienienie. Osoby chore potrafią się drapać aż do krwi.
Dermatolodzy przepisują wtedy maści (często sterydy), naświetlania, niekiedy leki doustne. Pozostaje tzw. walka z wiatrakami.
Należy pamiętać, że AZS nie można się zarazić w żaden sposób.
Najwięcej trudności sprawia różnicowanie AZS z łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS), które są łudząco do siebie podobne. Często są one ze sobą mylone.
AZS i ŁZS są często mylone, dlaczego?
W przypadku ŁZS, podobnie jak w AZS zmiany (wykwity), zajmują zarówno owłosioną skórę głowy, twarz, wszystkie okolice zgięciowe – natomiast ich postać kliniczna, to rumień z wysiękami oraz nagromadzenie wokół tych wysięków “tłustych łusek”. Czasami też w przypadku ŁZS tworzą się strupki łojotokowe. Generalnie w AZS zmiany są dużo bardziej swędzące, chory często drapie się nawet do krwi.
AZS zazwyczaj zaczyna się później niż ŁZS, a z kolei ŁZS też ma charakter przewlekły ale nie towarzyszy mu świąd albo ten świąd jest nieporównywalnie łagodniejszy, w porównaniu do AZS. Najpewniej stwierdzi to dermatolog.
Suplementacja
Bardzo dobre efekty daje włączenie do diety kwasów tłuszczowych omega-9 pochodzących np, z awokado, oliwy. Warto włączyć także do swojej codziennej diety zimno tłoczony olej z nasion wiesiołka. Zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie zalecany jest w leczeniu takich schorzeń dermatologicznych jak AZS, sucha skóra, czy nawet trądzik. Posiada działanie przeciwzapalne oraz silnie regenerujące skórę (przywraca prawidłowy poziom lipidów w warstwie rogowej naskórka).
Wiesiołka stosuję już stosunkowo długo, ponieważ pomaga mi także na utrzymanie hormonalnej równowagi i przy bólach miesiączkowych. Zakupicie go tutaj.

Kapsułki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle 2 kaps. na dobę, do posiłku), natomiast w przypadku oleju w postaci płynnej standardowo zaleca się spożywanie łyżeczki (5 ml) na dobę. Olej z wiesiołka najwygodniej dodawać do sałatek i spożywać na zimno. Podgrzany traci swoje właściwości prozdrowotne.
Sprawdzone kosmetyki na atopowe i łojotokowe zapalenie skóry:
Wśród osób, które stosowały poniższe mazidła są moi znajomi oraz rodzina, która zmaga się od lat z tą przykrą dolegliwością skórną.
Kosmetyki sprawdzą się przy codziennej pielęgnacji skóry problematycznej, ze skłonnością do nadmiernego przesuszania oraz łuszczenia.
Oto one:
- Salicylol oliwka salicylowa 100ml/15zł

Stary i zapomniany płyn apteczny świetnie spisuje się jako preparat na skórę głowy. Wcierka ta jest na bazie oleju rycynowego i rozpuszczonego w niej kwasu salicylowego. Z całego składu wyczytamy jedynie dwa składniki. Kombinacja ta jest prosta, a zarazem bardzo skuteczna przy wyprysku łojotokowym czy łojotokowym zapaleniu skóry głowy.

Oliwa jest tłusta to fakt, ale z powodzeniem da się odgarnąć włosy i wcierać ją w skórę głowy. Jak działa? W prostym znaczeniu kwas złuszcza- olej natłuszcza. Działamy dwukierunkowo, dlatego gdy biała łuska na skórze głowy się złuszcza, skóra następnie się regeneruje.
Kwas salicylowy ma nie tylko działanie keratolityczne (złuszczające), ale także bakteriostatyczne, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Olej rycynowy skutecznie zatrzymuje wilgoć w skórze. Łuszczyca jest także często powodem do wypadania włosów, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skalpu.
Stosowanie:
Preparat najlepiej wcierać przy pomocy nasączonej waty w zmienioną chorobowo powierzchnię skóry głowy, odgarniając włosy. Głowę umyć po upływie 1-2 godzin, lub przetrzymać oliwę na całą noc. Zabieg powtarzać co 4 dni.
Zakupić możecie ją nadal w aptece.
Do mycia skóry głowy spróbujcie koniecznie prostego mydła dziegciowego, który od lat stosowany był na dermatozy skórne.
Smoła brzozowa prócz odstraszajacego zapachu i wyglądu ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Działa silne przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne.

Wskazania do stosowania dziegciu:
- trądzik
- łupież
- egzema
- łuszczyca
- atopowe zapalenie skóry
- łojotokowe zapalenie skóry
Mój tata np. stosuje mydło od ponad 5 lat do mycia głowy na łojotokowe zapalenie skóry. Zmiany zapalne nie wracają, a skóra głowy wygląda o niebo lepiej, niż podczas choroby.
2. Naturalny balsam pielęgnacyjny na problemy z suchą i łuszczącą skórą 60ml Beaute Marrakech
Idealnym produktem do całego ciała, a zwłaszcza miejsc typu zgięcia kolan, łokci będzie ten naturalny balsam marokański. Można go także stosować na całą twarz na noc.

Jest to olejowa maść łagodząca najbardziej zaostrzone zmiany atopowe. Zamknięta w szklanym słoiczku bogata jest w składniki aktywne: ekstrakt z opuncji, zielonej herbaty oraz ziele lawsonii. Nierafinowane oleje to: marchewkowy, arganowy, oliwa z oliwek, olej tymiankowy oraz rozmarynowy. Mamy także dodatek gliceryny oraz wazeliny.
Produkt ten intensywnie natłuszcza, zmiękcza i odżywia skórę, przyspieszając jej regenerację. Pozostawia ochronną powłokę, która chroni przed przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Najlepiej stosować ją na noc, wtedy przynosi najlepsze efekty.
Produkt zakupimy w przystępnej cenie ok 35zł > klik
Emolienty złagodzą objawy AZS
Codzienna pielęgnacja skóry z AZS pomaga minimalizować dokuczliwe objawy choroby. Najważniejsze jest systematyczne nawilżanie i natłuszczanie emolientami, czyli olejemi. Kolejnym i już ostatnim sprawdzonym kosmetykiem emolientowym do pielęgnacji ciała jest maska siarczkowa Dr Dudy, którą wychwalałam już w innym moim poście.

Pojemność maski to aż 500ml, dlatego możemy smarować się nią do woli. Lanolinowy tłuścioch posiada uzdrowiskowe składniki mineralne oraz glinkę. Całość tworzy lecznicze smarowidło, które działa jak peeling i maska głęboko regenerująca nasz naskórek. Przyznam, że nie znam lepszego produktu w tej cenie. Mogą z niej korzystać także osoby o skrajnie suchej skórze.
Zakupicie ją w aptece, bądź w sklepie internetowym.

